Euroleague Yeni Format

Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu olan ve Türk Hava Yolları’nın da ana sponsoru olduğu Euroleague, bildiğiniz üzere geçtiğimiz sezonlarda 24 takım ile başlıyordu. Kulüplerle görüşüp anlaşma sağlayan Euroleague yönetimi 2016-2017 sezonundan itibaren Euroleague organizasyonun 16 takım ile oynanacağı yeni bir formata çevirdi.

Devrim niteliğindeki bu karara ilaveten IMG şirketi ile yeni Avrupa Ligi sistemi için 10 + 10 yıllık anlaşma imzalayan Euroleague yönetimi; spor, medya ve moda alanında faaliyet gösteren global bir şirket olan IMG ile Euroleague organizasyonunu beraber yönetecek.

Yeni formatta Euroleague organizasyonuna 16 takım katılacak ve bu 16 takımın 11’i A lisansına sahip takımlar olacak. Euroleague A lisansına sahip olan takımlar;

Türkiye: Anadolu Efes ve Fenerbahçe
İspanya: Barcelona Lassa, Real Madrid ve Laboral Kutxa
Yunanistan: Olympiakos ve Panathinaikos
İtalya: EA7 Emporio Armani Milan
İsrail: Maccabi FOX
Rusya: CSKA Moskova
Litvanya: Zalgiris Kaunas

Bu 11 takım her sene doğrudan lige katılırken diğer 5 takım ise ULEB Cup şampiyonu, 3 yerel lig şampiyonu ve elemelerden gelecek 1 takım olacak.

2016-2017 sezonunda Euroleague’e katılacak takımlar;

1- Anadolu Efes (Türkiye)
2- Darüşşafaka Doğuş (Türkiye) (Wild Card)
3- Fenerbahçe (Türkiye)
4- Barcelona (İspanya)
5- Laboral Kutxa (İspanya)
6- Real Madrid (İspanya)
7- Olympiacos (Yunanistan)
8- Panathinaikos (Yunanistan)
9- CSKA Moskova (Rusya)
10- Maccabi Tel Aviv (İsrail)
11- Armani Milano (İtalya)
12- Zalgiris Kaunas (Litvanya)
13- Eurocup Şampiyonu (B Lisans)
14- VTB Ligi Şampiyonu (CSKA haricindeki finalist) (B Lisans)
15- Adriyatik Ligi Şampiyonu (B Lisans)
16- Almanya Ligi Şampiyonu (B Lisans)

NORMAL SEZON

16 takımın birbiriyle deplasmanlı lig usulüyle oynayacağı maçlar 30 hafta sürecek. Her takım diğer 15 rakibiyle, 15’i evinde, 15’i deplasmanda olmak üzere toplam 30 maç yapacak. 30. maçlar sonunda ilk 8 sırada yer alan takımlar play-off oynamaya hak kazanacak.

PLAY-OFF

Normal sezonu ilk 8 sırada bitiren takımlar sıralamalarına göre 1. ile 8., 2. ile 7., 3. ile 6. ve 4. ile 5. eşleşecek şekilde play-off maçları oynayacak. 5 maç üzerinden ve ilk 4 sıradaki takımların ev sahibi avantajını elinde bulunduracağı play-off serilerinden sonra 3 galibiyete ulaşan takımlar Final Four’a katılım hakkı kazanacak.

FINAL FOUR

Euroleague Final Four’undan bir değişiklik yapılmadı. Eskiden olduğu gibi takımların ligi bitirme sıralamalarına göre Final Four eşleşmeleri belirlenecek, kura olmayacak. Yeni haliyle NBA’ye benzeyen benzeyen Euroleague, farklı değişiklikleri de beraberinde getirecek;

 • Eski sistemde takımlar, Play-off oynamak için normal sezonda 10 ve Top 16’da da 14 maç olmak üzere toplam 24 maç yapıyordu; yeni Euroleague formatında ise tamamı tek bir ligde olan 30 maç yapacaklar. Yani takımlar 6 maç daha fazla yapacak.

 • Takımların çok da önemsemediği eski normal sezon maçlarının aksine tüm maçlar daha da önemli olacak. Çünkü sıralama ve saha avantajı daha önem kazanmış olacak.

 • Play-off turunda favori takımların birbiriyle karşılaşma ihitmali biraz daha azaltılmış olacak. Dolayısıyla play-off’larda yaşanabilecek sürprizlerin olma ihtimali biraz daha azalmış olacak. Eski sistemde grupların güç dengeleri ve zorluk dereceleri farklı olabiliyordu ve bir grubun 2. ile diğer 3.’sü eşleşiyordu ama grup 2.’si saha avantajına sahip olmasına rağmen diğer 3.’süne elenebiliyordu ve favori takımlar birbiriyle eşleşebiliyordu. Yeni sistemde tek bir lig olacağı için ve tüm takımlar aynı zorluk derecesine göre sıralanacağı için takımların sıralamaları sonunda favori takımların birbiriyle eşleşme ihtimali biraz daha düşük olacak.

 • Bu sene 4 takım ile katıldığımız Euroleague’e artık 4 takım ile katılmamız çok zor. Eğer bir temsilcimiz ULEB şampiyonu olmaz veya elemelerden gelen 1 takımlık kontenjanı alamazsa 3 takımla katılmamız bile çok zor. Euroleague A Lisansı olmayan Fransa, Almanya, Sırbistan, Hırvatistan ve diğer Avrupa ülkeleri takımları için eleme ve ULEB şampiyonluğu hariç sadece 3 kontenjan var. Durum böyle olunca Türkiye’den 3. bir takıma davet gelmesi çok zor, hatta imkansız. Yani eğer bir Türk takımı ULEB şampiyonu olamaz ya da elemelerden gelen 1 takımlık kontenjanı alamazlarsa Türkiye Ligi’ni şampiyon bitirseler dahi Euroleague’e katılmama ihtimalleri var.

 • Euroleague’deki yeni format değişikliği ile beraber zamanla NBA’e entegre olabileceği de konuşuluyor. Buna yakın zamanda hiç ihtimal vermesem de, bazı basketbolseverler ileri de NBA’de bir “Avrupa Konferansı” eklenebileceğini düşünüyor.

 • Türkiye, İspanya, Yunanistan ve Rusya gibi Avrupa’nın en büyük liglerinden eğer 4 tane A Lisansı olmayan takım şampiyon olursa Euroleague’in bu yeni formatı çok zorlanır ve belki de takım sayısını arttırmak zorunda kalır. Çünkü böyle bir senaryoda Euroleague’e alınmayan takım ve taraftarı çok büyük tepki gösterir. Hatta 4 tane de değil 2 tane farklı şampiyon bile çıksa Fransa, Almanya, Sırbistan ve Hırvatistan şampiyonlarını da düşününce hangi takımların lige alınıp hangi takımların alınmayacağı büyük soru işareti.

 • Yeni formatın bir geçiş dönemi olduğunu düşünebiliriz. İlerleyen dönemlerde NBA gibi 2 konferans ya da 2 grup oluşturulması ve her konferansta 12’şer ya da 13’er takım yer alması muhtemel gözüküyor. Önce tek grupta lig usülü maçlar oynanır sonra eleme usülü play-offlar oynanır düşüncesindeyiz. 2. kez lig usülü grup çok mantıklı durmuyor.

 • Euroleague’in yeni formatıyla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

  Kaynak: Son Periyot

  You Might Also Like

  Bir cevap yazın

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>