Trabzon V Fenerbahçe

Bu karşılaşmanın psikolojik faktörlerini muhtemelen saha içi faktörlerinden çok daha fazla önem taşıyor. Ve artık 2 takım arasındaki nefret öyle boyutlara ulaştı ki her karşılaşma öncesinde acaba bu maç tamamlanabilecek mi düşünceleri beni açıkçası sarıyor.

Bu psikolojik faktörler artık herkes tarafından en ince detayına kadar bilindiği için çok fazla kurcalamadan diğer etkenlere geçiyorum.

Tabi bu karşılaşma da aslında hafta başından itibaren oynanmaya başlandı diyebiliriz. Bildiğiniz üzere Aziz Yıldırım’ın maça gidip gitmeyeceği mevzuları üzerinden karşılıklı muhtelif polemikler aldı yürüdü, hatta 1 hafta öncesinde Emre Belezoğlu aynı zamanda annesinin memleketi olan Trabzon’a bir okul yaptıracağını açıklayarak tansiyonu biraz bence düşürmek istedi. Emre tabi ki bu okulu bu amaçla yaptırmıyor ama açıklamaların zamanlaması da tesadüf olamaz.

Ben bu TS & FB gerginliğinden özellikle Avni Aker’de oynanan karşılaşmalarda hep TS tarafının etkilendiğini ve Fenerbahçe’nin Trabzon’dan en kritik karşılaşmalardan istediğini alarak döndüğünü düşünüyorum.

Saha dışarısında bir gerginlik var ama sahada mücadele edenlerin çoğu Trabzon’un evlatları olmadığı için buradan motivasyondan daha ziyade gereksiz bir baskı doğuyor. Ve bundan zararlı çıkan her seferinde Trabzon tarafı oluyor.

1461 Trabzon bu karşılaşmayı oynayacak olsa çok daha pozitif konuşabilirdim. Aynı zamanda Trabzon benim de memleketim olduğu için ambiyansı çok iyi biliyorum. Bütün şehir tabiri caizse adeta yemeyecek, içmeyecek ve maç saatini bekleyecek.

Trabzon’un bence en büyük şanssızlığı Fenerbahçe’nin pick yapmaya başladığı dönemde bu karşılaşmada yakalanmış olmaları, ilk yarı Avni Aker’de oynamış olsalar galibiyete yakın taraf kesinlikle Trabzon cephesi olurdu. Lakin şu an hafta içi AL maçını hem de çok zor bir iklimde oynamış olmasına rağmen bence ibreler Fenerbahçe’yi işaret ediyor.

Özellikle devre arası transferlerinde nokta atışı yapan kanaryalar, en önemli sorunu olan orta sahadaki direnç konusunu Emre Belezoğlu ile adeta tereyağından kıl çeker gibi çözerken, Webo transferiyle sadece hücum hattını kuvvetlendirmedi aynı zamanda Sow’a müthiş bir partner ve sağladı.

Tüm yükü çeken bu oyuncu şimdi Webo’nun da kendisine sağladı katkılarla sadece ofansif anlamda değil, savunmayı da hücum presiyle ileri uçta etkili şekilde başlatarak aynı zamanda orta sahasına da çok yardım eder bir konuma geldi.

Trabzon cephesinde ise bence bu ülkenin en iyi hocası olan Şenol Güneş’in, istifasının ardından göreve gelen ve yine ligimizin hem iyi hem de büyük potansiyel vaad eden hocalarından biri olan Tolunay Kafkas bundan sonra Trabzon’un baskılı ve dominant bir sergileyeceğini söylerken aslında kanda olan hırçınlığını ve arzuyu sahaya yansıtacaklarından bahsetmeye çalıştı.

Ama unutulmaması gerekir ki Tolunay Hoca bu takıma her hangi bir transfer yapma fırsatı bulamadı. Yani 4 gollü Gaziantep galibiyetinden sonra herkes Hoca’nın şapkadan tavşan çıkaracağını beklerken ki Gaziantep karşılaşmanın başında yakaladığı net fırsatları değerlendirebilseydi bence 4 gollü galibiyet ile onlar Avni Aker’den ayrılırdı.

Neyse Hoca’nın agresif sistemi Sivas’ta geri teperek adeta erken bir ŞOK tokat olarak camiayı uyandırdı desek bence abartmış olmayız. Evet Hoca’nın mantalitesi doğru, evet bu oyun sistemi Trabzonluları yeniden heyecanlandıracak bir sistem, evet bu sistem büyük takımın oynaması gereken sistem ama Hoca2nın elinde malesef bu formata uygun oyuncular bulunmuyor.

Şimdi Tolunay Hoca aynı mantalite ile Fenerbahçe karşısına çıkarsa, ilk yarıdan oyunu Fener’e teslim eder ve Fener2in 2. yarı dejenerasyon antrenmanı yapmasını sağlar. Çünkü Sow & Webo savunmanın arkasında kalacak olan bu boşlukları madene çevirmekte her hangi bir zorluk yaşamaz.

Bu karşılaşmada Trabzon ilk yarı Fenerbahçe’yi temposu ile yorabilirse, ikinci yarı 60’tan sonra Fenerbahçe’nin yorgunluğundan istifade ederek oyunun kontrolünü ele geçirebilir. Ve özellikle Halil başta olmak üzere gol ayakları Sivas maçındaki kadar cömert olmaz ise ufak bir ihtimalle sahadan 3 puanı alabilir.

Yorumumda sizler için beklediğim 2 senaryoyu aktarmaya çalıştım, ben birinci senaryonun gerçekleşeceğini ve Fenerbahçe’nin, Avni Aker’den 3 puanla ayrılacağını düşünüyorum. Aksi takdirde artık Süper Lig’de şampiyon belli olacak ve biz bundan sonrası için sadece Şampiyonlar Ligine katılım mücadelesi izliyor olacağız.

Fenerbahçe camiası da bu karşılaşmanın sezonun kırılma noktası olduğunun bilincin de ve bence her mevkide üstün oldukları rakiplerinden istediklerini alacaklar.

Trabzon’da Zokora cezalı, Zeki Yavru sakat… Fenerbahçe’de ise Meireles cezalı, Krasic ve Orhan Şam kadro dışı…

Tahmin: Beraberlikte iade Fenerbahçe Kazanır @1.90, sizlere yüksek güvenle önereceğim diğer bir seçenekte @1.76 orandan toplam sarı kart 5.5 üstü tercihi olacak.

You Might Also Like

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>